آشنایی با EPS 

EPS
Entry-Level Power Supply Specification یا EPS یک دستورالعمل در طراحی پاور است. این دستورالعمل متناسب با پاور هایی است که باید بطور دائم روشن بمانند.(پاورهای سیستمهای سرور)
در این مقاله می خواهیم با ویژگی های این طراحی و استانداردهای لازم برای تولید پاور با فرم فکتور EPS 2.92 آشنا شویم.
خصوصیاتی که در اینجا ارائه می شود بخشی از مواردی است که باید در ساخت این گروه از پاورها رعایت شود.این خصوصیات ظاهری بوده و یک شخص غیر متخصص هم می تواند با بررسی آن نسبت به EPS دار بودن یک پاور آگاه شود.
خصوصیات ارائه شده در این دستورالعمل شامل حداقل مواردی هست که یک پاور با فرم فکتور EPS2.92 باید داشته باشد.پس اگر پاوری مشاهده شود که طبق این موارد ساخته نشده باشد مسلما نمی توان به عنوان یک پاورEPS دار، استاندارد تلقی گردد.


ویژگی های فیزیکی :
این خصوصیات شامل اندازه و ابعاد استاندارد برای یک پاور می باشد. در شکل زیر اندازه قسمتهای مختلف پاور به نمایش در آمده است.

همانطور که در شکل می بینید مقدار طول(Length ) پاور مشخص نشده است. این قسمت در اختیار تولید کننده پاور قرار داده شده که می تواند به دلخواه آن را طراحی کند. البته در جدول زیر اندازه های پیشنهادی برای طول پاور ارائه شده است ولی الزامی به رعایت آن نمی باشد.


شرایط لازم برای برق AC ورودی:
پاور باید دارای Active PFC باشد تا بتواند هارمونیک های خطی را بر اساس استانداردهای EN6100-3-2 و JEIDA MITI کاهش دهد. کانکتور برق AC ورودی نیز باید متناسب با استاندارد IEC 320 C-14 شرکت اینتل باشد.

شرایط ولتاژ برق AC ورودی :
برق ورودی پاور، باید بر اساس مقدار ارائه شده در جدول زیر باشد.

 


محافظت دربرابر ولتاژ ورودی پایین:
پاور باید دارای مدار محافظی باشد تا در صورت کاهش ولتاژ ورودی، باعث خاموش شدن پاور شود و از آسیب دیدگی آن جلوگیری نماید .


راندمان یا بازدهی پاور:
یک پاور با EPS 2.92 در شرایط اعمال بار های متفاوت، حداقل راندمان آن باید بر اساس جدول زیر باشد.


AC Line Dropout :
پاور باید دارای یک محافظ باشد تا اگر در یک بازه زمانی کوتاه ولتاژ ورودی پاور به صفر برسد، هیچ مشکلی در ولتاژهای خروجی پاور پیش نیاید.هم چنین به پاور نیز آسیبی نرسد.


AC Line Fuse :
پاور باید دارای یک محافظ باشد تا اگر ولتاژ ورودی به بیش از حد مجاز برسد، پاور خاموش شده تا آسیبی به پاور و قطعات سیستم نرسد.


ویژگی های ولتاژ های DC خروجی:
کانکتور مادربرد:

پاور باید دارای یک کانکتور 24 پین برای ماردبرد باشد. این کانکتور باید بر اساس دستورالعمل ارائه شده در جدول زیر ساخته شود.

نکته مهم:
اگر به پین 10 در جدول بالا خوب دقت کنید متوجه می شوید که این پین، خروجی شاخه سوم از لاین 12 ولت هست. پس میتوان نتیجه گرفت پاوری که بر اساس فرم فکتور EPS2.92 طراحی شده، باید بیش از دو لاین 12 ولت باشد.

 
کانکتور پردازنده:
پاور باید دارای یک کانکتور 8 پین (4+4 پین) برای CPU باشد.این کانکتور باید بر اساس دستورالعمل ارائه شده در جدول زیر ساخته شود.

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید شاخه های 1 و 2 ولتاژ 12 در این کانکتور استفاده شده است. یعنی دو لاین مجزای 12 ولتی از پاور برای تغذیه CPU استفاده می شود.

 
کانکتور قطعات جانبی:
این کانکتورها باید مطابق با جدول زیر باشند.


همانطور که میبینید شاخه 4 ولتاژ 12 در این قسمت استفاده شده است.
نکته ایی که باید دقت شود اینست که، پاورهای 700 وات به بالا حتما باید دارای حداقل 4 شاخه، 12 ولت باشند. در پاورهای پایین تر وجود شاخه 4، الزامی نیست.

 
کانکتور فلاپی:
استاندارد این کانکتور نیز باید مطابق با جدول زیر باشد.


Grounding :
پاور باید دارای خروجی سیم ارت یا اتصال به زمین باشد.اگر به کانکتور ورودی برق پاور دقت کنید، دارای سه پین هست که یکی از این پینها مربوط به ارت می باشد.

محدوده ولتاژهای DC :
بازه تعریف شده استاندارد برای خروجی های ولتاژهای DC پاور، در جدول زیر آمده است.

هرگاه یکی از این ولتاژها از بازه استاندارد خود خارج شود باعث به وجود آمدن مشکل در عملکرد پاور می شود.مانند وقتی که پاور ناگهان خاموش می شود یا وقتی که پاور روشن می شود ولی تصویر سیستم بالا نمی آید.
کلیه پاورهای 600وات به بالای ردمکس براساس استاندارد EPS طراحی شده اند و قابلیت استفاده بصورت شبانه روزی برای سرور را دارا می باشند.

 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام