آشنایی با PFC 

آشنایی با PFC
مهمترین فاکتوری که باعث ایجاد تفاوت بین پاورها می شود، راندمان یا بازدهی آنها است.هرقدر یک پاور بتواند با راندمان بهتری عمل نماید، درصد آسیب پذیری آن پایین تر و اتلاف انرژی آن کمتر می شود.
از تقسیم توان واقعی یک پاور یا توان Real آن به توان ظاهری یا همان توان اسمی پاور، ضریب توان آن بدست می آید و هرقدر این عدد به یک نزدیکتر باشد، راندمان بهتری خواهیم داشت.
یکی از مهمترین عواملی که سبب افزایش راندمان و نزدیکتر شدن حاصل تقسیم به یک می شود، مدار
  Power Factor Correction یا ضریب اصلاح کننده توان است که آن را PFC می نامند.
PFC بر دو نوع می باشد: فعال(Active ) – غیر فعال (Passive )
با به وجود آمدن این تکنولوژی و کابرد آن در پاورهای کامپیوتر، می توانیم پاورهای کامپیوتر را به سه گروه تقسیم کنیم:
1. NON PFC
2. Passive PFC
3. Active PFC

حال این سه گروه را با یکدیگر مقایسه می کنیم تا ببینیم چه تفاوتهایی از نظر عملکرد و بازدهی با یکدیگر دارند.


NON PFC :
اولین مشکل در این نوع پاورها وجود خازنهای بزرگ در ورودی مدار پاور می باشد که باعث به وجود آمدن یک بار خازنی می شوند.مشکلی که در این وضعیت برای پاور به وجود می آید اینست که در یک بازه زمانی ولتاژ ورودی به سرعت افت می کند.
مشکل دیگر این گروه پاورها این می باشد که بخش عمده ای از توان پاور به صورت انرژی گرمایی به هدر می رود و این سبب کاهش بسیار زیاد راندمان می شود و علاوه بر این قطعات پاور نیز گرم شده و طول عمر آنها کاهش می یابد.
ضمن اینکه وجود هارمونیکها و فرکانسهای اضافی، از دیگر عوامل عملکرد نامطلوب این پاورها می باشد.
امروزه استفاده از این نوع پاورها با توجه به معایبشان به هیچ وجه توصیه نمی گردد.
Passive PFC :
این گروه از پاورها از یک ترانس در مدار PFC برخوردارند. وجود این ترانس باعث می شود تا پاور عملکرد بهتری نسبت به پاورهای گروه اول داشته باشد و راندمان آن به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.
مشکلی که در این پاورها وجود دارد این است که با افزایش توان پاور، ترانس PFC آن هم باید بزرگتر شود که نیازمند فضای بیشتری است.این عامل سبب شده است که امکان ساخت پاور با توان بیشتر از 400وات در این گروه وجود نداشته باشد.
ضمن اینکه تلفات گرمایی در این پاورها وجود دارد ولی نسبت به گروه اول کمتر می باشد.

شکل زیر نمونه ایی از یک ترانس PFC را نشان می دهد.

 
در این گروه از پاورها از میزان هارمونیکها و فرکانسهای اضافی نیز کاسته شده است.اما نویزهای فرکانس بالا در عملکرد پاور تاثیر گذار هستند.
Active PFC:
در این گروه از پاورها بر خلاف گروه دوم، دیگر ترانس PFC نداریم و به جای آن یک مدار به همراه یک آی سی، جایگزین شده است.این گروه از پاورها دارای راندمان بالاتری نسبت به گروه Passive PFC هستند و مشکل تلفات گرمایی در حد قابل قبولی کاهش یافته است، در نتیجه طول عمر قطعات نیز بالاتر می رود.
مشکل هارمونیکها و فرکانسهای اضافی در این پاورها برطرف شده است و می توانیم با اطمینان بگوییم پاوری که Active PFC داشته باشد،حداقل راندمان آن 70 درصد است.در نتیجه به میزان قابل ملاحظه ای مصرف برق در این گروه از پاور ها نسبت به گروههای دیگر کاهش می یابد.

در شکل زیر نمونه ایی از مدارPFC پاورهای ردمکس به نمایش در آمده است.

 

 
اگر نمره عملکرد مطلوب پاور را از 1 تا 10 در نظر بگیریم، این گروه از پاورها نمره 8خواهند گرفت.

تمامی پاورهای ردمکس، دارای مدار Active PFC می باشند.


 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام