تاییدیه Intel TAC 

آشنایی با استاندارد Intel TAC
در این مقاله می خواهیم با یک استاندارد مربوط به طراحی کیس آشنا شویم. در واقع این استاندارد مربوط به یک روش طراحی جهت کنترل و مدیریت هوای داخل کیس و خنک کردن قطعات داخل آن می باشد و از طرف شرکت اینتل به کیسهایی که دارای این طراحی باشند، داده می شود .
کیسهایی که در ساخت آنها از این شیوه طراحی استفاده می شود باید دارای ویژگی های زیر باشند:
• متناسب با استاندارد ATX وATX µ مادربرد
• پشتیبانی از دو درایو 5.25 اینچ خارجی، یک یا دو درایو 3.5 اینچ خارجی و یک یا دو درایو 3.5 اینچ داخلی
• پشتیبانی کارتهای افزودنی
• حداقل یک فن 9cm در عقب کیس
• قرار گرفتن یک پاور در داخل کیس

TAC:Thermally Advantaged Chassis
همانطور که گفته شد،TAC یک استاندارد طراحی برای ایجاد یک محیط حرارتی مطلوب در داخل کیس کامپیوتر می باشد.
یکی از اهداف کلیدی در این طراحی رسیدن هوای محیط داخل کیس به دمای کمتر از 35 °Cاست که این دما بر روی هیت سینک فن پردازنده نیز تاثیر گذار می باشد.
از دیگر خصوصیاتی که در این طراحی می توان به آن اشاره کرد اینست که دیگر نیازی به Air Duct و دیگر اجزایی از این قبیل در داخل کیس نمی باشد.تنها یک دریچه هوا بر روی درب کیس کافی است.

نمایش جریان هوای کیس با استاندارد TAC :
در شکل زیر الگوی جریان هوای یک کیس مبتنی بر TAC نشان داده شده که یک فن 9cm در پشت آن نصب شده است.
همانطور که در شکل مشاهده می کنید، این نوع طراحی باعث می شود تا تمامی دریچه های تعبیه شده در بدنه کیس تبدیل به منافذ ورود هوای محیط خارج به درون آن شوند.
دریچه اصلی تعبیه شده در این طراحی بر روی درب سمت چپ می باشد. با این حال دیگر دریچه های کوچکتر از قبیل، منافذ قاب جلو و محل نصب کارت های External نیز مفید می باشند.


نکته ای که بسیار مهم اینست که متعادل کردن جریان هوا برای اطمینان از خنک ماندن تمامی اجزای داخل کیس امری حیاتی است.
ممکن است برخی از قطعات خنکتر و برخی دیگر گرم تر شوند. مدیریت و کنترل برای ایجاد این تعادل امری بسیار دشوار است و نیازمند طراحی مهندسی بسیار دقیقی می باشدکه درطراحی بر پایه TAC این مهم به خوبی اجرا شده است.
لازم به ذکر است که استاندارد TAC در حال حاضر دارای دو نوع است:TAC ver1.1 , TAC ver2.0
نتیجه:
با توجه به مطالب گفته شده در میابیم که طراحی یک کیس نیز دارای اصول مهندسی ساخت خاص خود می باشد .اما متاسفانه بسیاری از کاربران توجه زیادی به ساختار کیس نمی کنند و تنها معیار خوب بودن کیس برای آنها، بزرگ بودن آن است، کلیه کیسهای گروه اداری ردمکس دارای استاندارد TAC می باشند.
در حالی که یک کیس کوچکتر با استاندارد TAC از نظر تعادل گرمایشی، عملکرد بهتری نسبت به یک کیس بزرگتر و فاقداستاندارد دارد.


 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام