پاور ZEN400 ردمکس 

امروزه با بالا رفتن سرعت پردازش کامپیوترها، حرارت تولید شده توسط قطعات نیز بیشتر شده است.این افزایش دما باعث می شود تا دور چرخش فن ها بالاتر رفته، در نتیجه باعث تولید صدای بیشتر می شود .
پاور ZEN400 ردمکس از سری محصولات شرکت سپیدار پردازش تهران می باشد که با هدف رفع مشکل نویز و صدا در سیستم ها به عنوان یک پاور بدون فن، معرفی شده است .


ZEN400 RedMax Power
از آنجایی که در این پاور، فن از ساختار آن حذف شده است،در طراحی برد و نوع قطعات مصرف شده و حتی جنس بدنه آن تغییراتی به وجود آمده است.
این پاور راندمان بالای85 درصد(داشتن گواهی 80plus ) دارد که نسبت به پاورهای 400وات دیگر یک مزیت برای آن محسوب می شود.در جدول زیر می توانید مشخصات ولتاژ وتوان آن را مشاهده نمایید.
این پاور دارای PFC اکتیو است که منجر به افزایش راندمان خروجی پاور می شود، هرچند با توجه به داشتن گواهی 80plus انتظاری جز این هم نمی توان داشت.با توجه به مقدمه گفته شده، به ساختار داخلی پاور ZEN می پردازیم.

با حذف فن در این پاور برای خنک کردن آن از هیت سینک های آلومینیومی با ساختاری خاص استفاده شده است. نوع طراحی این هیت سینک ها و وجود سوراخهای متعدد در آن به گونه ای می باشد که توانایی کاهش حرارت تولید شده توسط قطعات را داشته باشند.
یک قسمت از بدنه خارجی پاور یک صفحه آلومینیومی با طراحی شیار دار میباشد که بر روی این هیت سینکها بسته شده تا قدرت خنک کنندگی پاور بالاتر برود . در شکلهای زیر می توانید هیت سینکها و قسمت آلومینیومی بدنه پاور را مشاهده نمایید .

 

 

 

 

 
نکته ایی که در مورد کاربرد این هیت سینکهای آلومینیومی وجود دارد افزایش وزن پاور است که به 3 کیلوگرم می رسد . با شنیدن این موضوع ممکن است فکر کنید که این یک ایراد به نظر برسد ولی با کمی تامل متوجه می شوید کمکی که این افزایش وزن می کند این است که باعث ثابت ماندن کیس در جای خود و از بین رفتن لرزش آن می شود .
کاربرانی که کیس را روی میزکار خود و یا متصل به میز قرار می دهند بیشتر این قضیه را درک می کنند.


بررسی مدار داخلی:
همانطور که در ابتدا گفته شد تغییرات اعمال شده در سیستم کولینگ پاورZEN ردمکس باعث شد تا در طراحی مدار آن تغییراتی ایجاد شود. هیت سینک های آلومینیومی بکار برده شده فضای قابل توجهی از برد را اشغال می کنند و چونکه ابعاد یک پاور دارای استاندارد خاصی می باشد ، باعث شد تا طراحان در مدارهای کنترل ، فرمان و محافظ آن تغییراتی ایجاد کنند.
این تغییرات به این صورت است که قسمتی از این مدارها روی یک برد جداگانه طراحی شده و این برد بر روی برد اصلی متصل میگردد. در مقایسه با کنترلر بردهای پاور400 وات فن دار، در ZEN400 ردمکس مدار این بردها تغییراتی پیدا کرده اند .


نکته ای که باید دقت شود عایق کاری حرارتی روی قطعات حساس به گرما میباشد که با یک نگاه به ساختار داخلی ZEN کاملا مشهود است همچنین قطعات بکار برده شده روی کنترلر بردها، تولید شرکت معروف ST می باشد که میتواند خیال مصرف کننده را از بابت کیفیت و دوام محصول راحت نماید .


MAX Peak Power :
پاور ZEN ردمکس قادر است در مدت زمان کوتاهی تا مقدار 560 وات توان، ارائه بدهد و در صورتی که این وضعیت زمان زیادی طول بکشد مدارهای محافظ عمل کرده و پاور خاموش می شود. این مقدار توان پیک برای پاور ZEN وجه تمایز دیگری با پاورهای هم رده خود می باشد .

نتایج آزمایشات انجام شده:
در شکل زیر نتایج اندازه گیری در هنگام اعمال بار روی پاور ZEN نمایش داده شده است .نتیجه آزمایش PSU –به مقدار مجموع توان محاسبه شده دقت شود.
خروجی 3.3V و 5V و12V درهنگام گرفتن ولتاژ و جریان در آزمایشDynamic Cross-loadنتایج آزمایشات 80Plus :


برای آشنایی بیشتر با گواهی نامه 80Plus می توانید به مقاله ارائه شده در مورد آن مراجعه نمایید .

نتیجه:
با توجه به مطالبی که در مورد ZEN400 ردمکس گفته شد می توان آن را جزو کالاهای مورد پسند کاربرانی که علاقه مند به استفاده از محصولات مرغوب و کم مصرف هستند، قرار داد.
همچنین یک انتخاب ایده آل برای کسانی که مایلند در محیطی آرام فعالیت نمایند.

 

 


 

طراحی سایت و پورتال، هاست و سرور اختصاصی - رادکام